Aloe vera - rastlina nesmrteľnosti


Rada odborníka

Načo je aloe vera dobrá A - B

V prvom rade si treba uvedomiť aké kvalitné aloe máte k dispozícii a podľa toho očakávajte výsledky.

Údaje prevzaté z Herbářa léčivých rostlin (Jozef Janča, Jozef A. Zentrich) - vydanie z roku 1994 - Autori čerpali údaje z literatúri z rokov 1960 - 1990. Technológia prípravy aloe vera od tej doby značne postúpila najme čo a týka použitia a stabilizácie gélu. Preto považujte tieto informácie za informácie z roku 1990.

Použitie:

Hlavnou liečivou drogou je šťava z listov aloe. Používa sa buď sušená, konzervovaná alebo čerstvá. Sušená šťava sa volá Sabur.

Droga obsahuje najmä antracénový derivát aloín, živicu, minerálne látky, organické kyseliny, vitamíny, enzýmy .... Sabur je rozpustný vo vode, čerstvá štava je prakticky vo vode nerozpustná.

Droga za aloe pôsobí razantne preto by ste jej použitie mali konzultovať s odborníkom. U domácky pestovanej aloe orezávame listy zo starších jedincov, ktoré 6 - 8 dní pred tým nepolievame. Vrcholky listov potom možeme použiť ako štep pre nové rastliny. V tom prípade je ideálna doba na zber augut - september kedy sa nové výhonky zakoreňujú najlepšie.

Droga pôsobí najme ako veľmi účinné preháňadlo. Má mierny bezbolestný účinok, prejavuje a hlavne v hrubom čreve. Účinok nastupuje do 8 hodín od prvého užitia. Najvhodnejšie použitie je pri chronickej zápche, ktorá nereaguje na iné terapie.

Čistá šťava sa používa najmä navonok a oproti saburu pôsobí antibioticky. Okrem zápchy sa používa pri chronickom zápale hrubého čreva, pri nechutenstve ako aj pri tráviacich problémoch. Zvonka sa s úspechom používa na hnisavé rany, kožné zápaly, popáleniny, jazvy aj flegmóny. Olejová emulzia je vhodná na liečenie popálenín II. a III. stupňa ale môže sa použiť aj na popáleniny po ožarovaní prípadne ako prevencia.

Čerstvá šťava je abolútne sterilná a podporuje rast novej pokožky.

 

Afty - mažte listami alebo gélom. Pozor na aloín! Užívajte tak, aby nedochádzalo k jeho konzumácii. Pre lepšiu aplikáciu je vhodné gél či štavu na afty striekať. (môžemte skobinovať o šťavou s repíku alebo šalvie).

 

Alergie (všetkých druhov) - Vzhľadom k tomu, že alergie majú svoj pôvod v látkovej výmene, najme v pečeni, musíme predovšetkým liečiť tento orgán. Hlav­ní bude všeobecná diéta, doplnená horkými bylinami alebo aloe vera gélu a dalšími prostriedkami posilujúcimi pečeň. Diéta môže byť posilnená vylinnými čajmi, vitamínmi a pod. Pri kožných prejavoch alergie je vhodné použitie utišujúcich mastí s aloe vera. 

 

Anémia (Chudokrvnosť ) - železitý sirup s aloe. (Príprava - odkaz do receptov) Pripravuje sa tak, že prevarenú šťavu vmiešame do železitého vína Maltoferrochin. Obsah fľašky (650 ml) doplníme šťavou do 1 litra. Konzervujeme tak, že pridáme 15 ml riedenej kyseliny chlorovodíkovej (10%) a 0,5 g kyeliny citrónovej. Skladujem vo fľaštičkách po 200 ml. (Odporúča sa v kombinácii  včelým peľom).

 

Antibiotikum - viď vyššie, liehový výťažok s aloe s neobyčajne širokým spektrom. (Príprava - odkaz do receptov)

Ateroskleróza (kôrnatenie tepien) - začať silnou diétou s podporou pečene. Kapilátna teória hovorí o pôsobení aloe vera štavy(gelu) na čistenie tepien a vlásočníc, kde dochádza k ich postupnému zpružňovaniu. Vhodným doplnkom môže byť vylúhovaný cesnak v alkohole. Pri cenaku je potrebné dávať pozor na množstvo keďže môže dojsť k trombóze a následnému upchatiu cievy.

Bercove vredy - Panuje všeobecný názor, že ide o čiste cievne ochorenie, ale v skutočnosti sa jedná o poruchu látkovej výmeny, o chybu v stravova­ní a v dôsledku toho o nedostatok vitamínu P, alebo tzv. bioflavonoidov. Tieto bioflavonoidy alebo vitamín P ú viaczložkové vitamíny, ktorých nedostatok vedie k lámavoti ciev. Tzn. k strate ich pružnosti, ale až k nádorom na mozgu a iným ťažkým chorobám. Sú to najmä flavonoidy rutin a citrin. Zvonku použijem masti z aloe a zvnútra šťavu bez aloínu a živice. (pozri zloženie)

Biely výtok - Veľmi nepríjemný problém (fluor albus) je veľmi vhodné liečiť fytoterapií. Pokiaľ však výtok mení farbu na mäsovú, je vhodné konzultovať s gynekológom, môže totiž ísť o něco vážnejšieho. Samozrejme, v prvnom rade budeme riešiť príčinu. Býva to bakteriáôna nákaza, kvasinkové ochorenie či hormonálna porucha. Vždy začíname príslušnou diétou. Strava muí byť čo najpetrejšia. Dostatok zeleniny a ovocia, ale obmedzíme mäso a vynecháme údeniny, čokoládu a alkohol a pokiaľ a dá tak aj kávu. Herbár uvádza pitie čajov a nálevov. Pri liečbe tiež udáva 15 minútový kúpeľ s antibakteriálnymi účinkami. Keďže aloe také účinky má tak sa dá používať emulzia na umývanie genitálií. 

Bodnutie hmyzom - ak je reakcia prehnaná zvážte liečbu na alergie. Miesto bodnutia potierajte masťou z aloe prípadne sprayom.

 

 

 

 

—————

Nepomýlte si Aloe a Agáve

 

Agáve a aloe predstavujú príklad konvergentnej  evolúcie . Tieto dva úplne odlišné rody z dvoch rôznych častí sveta sa prispôsobili na prežitie v suchých, vyprahnutých klimatických podmienkach. Na druhej strane, obe ratliny sa vyvinuli a majú tak podobný vzhľad, že neznalý človek ich nedokáže od seba odlíšiť. Avšak tieto ratliny aj keď na prvý pohľad rovnaké sú využitím úplne rôzne.

 
Rôzna čelaď

Aloe je rod z podčeľade asfodelovité (Asphodeloideae). Členovia tohto rodu sú sukulenty. Majú mäsité listy usporiadané do ružice.

Agáve je tiež šťavnaté a tiež má mäsité listy usporiadané do ružice. Agáve, je však členom podčeľade Agavoideae.

Rôzny výskyt
Aloe je rastlina "starého sveta". Pôvodne rástola v sub-saharskej Afrike, na polostrove Saudskej Arábie a na Madagaskare. Odtiaľ sa aloe šírila pozdĺž pobrežia Stredozemného mora až do Južnej Afriky, kde sa rod aloe rozšírilo na viac ako 120 druhov. Hoci aloe rastie aj na juhozápade Spojených štátoch, sú iba zavlečenými druhmi, nie ako pôvodné rastliny.
Agáve, na druhej strane, je rastlinou "Nového sveta". Pochádza z Mexika a rástla na americkom juhozápade. Dnes sa dá nájsť od Utahu až po sever južnej Ameriky, rastie v púšťach, na suchých lúkach a v dubovo-borovicových lesoch.  
Agave znesie priame slnko.
Aloe má rado trochu tieňa počas najsilnejšieho slnka.
Obe rastliny dobre rastú v piesočnej alebo dokonca skalnatej pôde, ak je dobre odvodnená.
 
Rôzne kvety
Kvety aloe (Aloe barbadensis) sú rúrkovité, čo je ideálne pre opeľovanie dlho-zobákovitých vtákov. Rastú v klastroch na vrchole dlhých stoniek. Kvety zvyčajne kvitnú na jar alebo v lete vo farebnej škále od krémovo bielej až po oranžové, jasne červené alebo fialové.
Agave má tiež kvet na dlhej stonke, ktorá rastie od stredu ružice. Táto kvitnúca štruktúra, kvetenstvo, je často taká veľká, alebo väčšia, než je rastlina, ktorá ju produkuje. So sebou nesie bohaté zoskupenie kvetov v hornej časti. Tento kvet je tak masívný, že zvyčajne zabíja agáve. Inými slovami, agáve kvitne k smrti. V dôsledku toho, agáve kvitne iba raz v živote, zvyčajne po 10 až 30 rokoch, aj keď niekedy sa dožívajú oveľa vyššieho veku kôli čomu si vyslúžili prezývku "rastlina storočia."
 
Rôzne listy
Listy aloe sú mäsité. Napríklad, ak porušíte jeden z listov aloe vera rastliny, bude vytekať jeho hodnote číry gél.
Agáve sú naopak vláknité. Aj keď oni majú vodu vo svojich listoch, ako to majú všettky sukulenty, agáve sú prepletené tuhýmiretiazkujúcimi sa vláknami. Jeden druh agáve, sisal, je kultivovaný pre jeho vlákna, ktoré sú surovinou pre výrobu šnúr a lán.
 
 

 

—————

Veríte Liekom?

Vezmite si lieky a .... umrite! 
Nežiadúce účinky lieku - SMRŤ !!!

"Priama správa pre zdravotníckych pracovníkov o súvislosti panitumumabu (Vectibix) so 
život ohrozujúcimi a fatálnymi infekčnými komplikáciami závažných kožných reakcií 
vrátane nekrotizujúcej fasciitídy."

https://www.sukl.sk/buxus/docs/Bezpecnost_liekov/OznamyDrzitelov/DHPC_Vectibix_nf.pdf

—————

Aloe vera Gél či šťava?

Gél či radšej šťavu?


Aloe vera šťava je vyrobená z dužiny rastliny. Na produkte býva uvedené, že obsahuje XX,X % čisté aloe (napr. 99,7%). V skutočnosti však môže ísť o iné množstvo, omnoho menšie. Pre podrobnejšie informácie sa radšej opýtajte alebo jednoducho otčte fľašu a na opačnej strane v obsahu si zistite presné množstvo gélu, prípadne šťavy či iných výťažkou z aloe. Niekedy je obsah gélu len 5% aloe a zvyšok tvorí pridaná voda. Nemali by ste sa nechať oklamať. Kvalitné aloe nikdy nie je lacné - pozri reportáž tu.

 

Aloe vera gél je rovnako z dužiny, do ktorej sa pridáva zahusťovacie činidlo ako alginát, xantamová guma. Počas procesu spracovania prírodného gélu vzniká žiadaný produkt, hustá konzistencia.  

Väčšina produktov aloe vera Gélu neobsahuje dráždivé antrachinóny (aloín a pod.), ktoré sa nachádzajú v šupke. Väčšinou býva uvedené aj na etikete, že aloín a emodín boli odstránené. Ide o preháňadlá, ktoré dnešná technológia ostraňuje spoľahlivo z celého listu. Najvhodnejším spôsobom pracovania je ručný zber a ručné čistenie šupky. Aj preto by ste nemali kupovať spracované aloe od akéhokoľvek výrobcu.

upravený článok z zena.atlas.sk

 

—————

Test kvality Aloe Vera

Pozrite si na tomto videu kvalitu ktorú môžete kúpiť v lekárni v porovnaní s kvalitou poskytovanou v sieťovom marketingu. Osobne som si nechal poradiť a kúpil som najkvalitnejší produkt v lekárni a potom som vzal jeden ponúkaný spoločnosťou, ktorá distrubuuje svoje výrobky systémom MLM. Nech sa páči o výsledku testu sa presvedčíte najlepšie pri zhliadnutí tohto videa.

—————

Ako zistiť pravosť certifikátu IASC : ALOE VERA

    

    Dnes som videl peknú reklamu na internete, kde propagujú produkt ALOE ..... 99,7% ako najkvalitnejší za najlepšiu cenu a s certifikátom IASC (alebo sa naň aspoň veľmi podobal). Samozrejme ma to zaujalo, ale ako človek podozrievavý, som si niektoré fakty hneď preveril. Keďže sa nechem venovať (aspoň zatiaľ) porovnávaniu a haneniu toho čo dnes kúpite v obchodoch, nebudem sem dávať firmu ani obchod, ani nič porovnávať. Chcem Vám len priniesť informáciu ako si samy môžete preveriť informáciu o danom produkte a o tom, či to čo obchodníci tvrdia je naozaj pravda.

    Pretože obchod s aloe je veľmi výnosný, je z marketingového hľadiska (krásne video o sile marketingu - sila etikety bod č.1. z troch v marketingu) veľmi vhodné umiestniť obrázok aloe na etiketu, aj keď daný produkt okolo aloe vera "ledva prešiel". Kôli takýto praktikám výrobcov a obchodníkov vznikla vo svete medzinárodná asociácia, ktorá kontroluje či daný produkt v sebe aloe má v takej miere, aby malo účinok aký sa Aloe pripisuje. Tento inštitút je IASC (International aloe vera coucil) www.iasc.org

    Výrobcovia a dodávatelia aloe vera si teda svoje produkty nechávajú kontrolovať u tejto organizácie, ktorá následne udelí/neudelí pečať kvality. (Prípadne odoberie výrobcom/dodávateľom ak prestali kritériá spĺňať). Pre bližšie info o kritériách navštívte túto adresu. www.iasc.org/Policies.html, prípadne daľšie podkategórie na danej stránke. 

    Je tiež dôležité si všímať či má certifikát udelená spoločnosť vyrábajúca produkt, alebo jej dodávateľ aloe. (Napr. Firma XY kupuje aloe od firmy XZ. Firma XZ certifikát má, keďže aloe pestuje a dosahuje pri zbere požadovanú kvalitu. Následne svoje aloe predá firme XY. Tá tento certifikát uvedie na svojom produkte (aj s poznámkou že je to certifikát výrobcu - väčšinou malými písmenkami na skrytom mieste na obale). V procese výroby, však už nikto nekontroluje čo sa s certifikovanou ALOE naozaj deje a výrobok samotný už napríklad nemusí spĺňať požiadavky kvality organizácie IASC. Jednoduchým marketingovým ťahom tak v podstate máte certifikát na výrobku, ktorý však kritéria nemusí spĺňať. Ako si teda vybrať alebo skontrolovať či to má alebo nemá požadovanú kvalitu?

 

AKO SKONTROLOVAŤ CERTIFIKÁT

Kvalitu výrobku skontrolujete veľmi rýchlo a jednoducho týmto postupom. POtrebujete vedieť výrobcu a názov produktu. 

Príklad: Spoločnosť LIFESTREAM INTERNATIONAL LTD.  výrobok Lifestream Biogenic Aloe Vera Juice (Americký trh)

Kliknite si na túto adresu: www.iasc.org/complete.html zadajte úvodné písmeno výrobcu a pod ním nájdete všetky certifikované produkty! Ak tam výrobca alebo výrobok nie je (hľadajte presný názov), tak nepovažujte certifikát uvádzaný výrobcom za pravý a pouvažujte či budete od výrobcu, ktorý Vás klame vôbec niečo kupovať! 

 

Tento jednoduchý krok vám ušetrí Vaše peňaženky ale najmä zavedie kultúru do obchodu :). Príjemné nákupy.

    

—————